white ice formation
Photo by Harrison Haines on Pexels.com

Są ludzie, którzy zdają się bezproblemowo radzić sobie ze wszystkimi zmianami w życiu, podczas gdy inni denerwują się przy najmniejszej, niekorzystnej dla nich sytuacji. Kluczem jest sposób, w jaki doświadczasz zmian i akceptujesz niepewność.

Jest sporo dowodów na to, że tym, co nas najbardziej stresuje jest przedłużająca się niepewność, a nie zmiana. Często najtrudniejsze wydarzenia życiowe, takie jak choroba bliskich, rozwód czy separacja, mogą być bardziej stresujące pod względem niepewności niż samej zmiany. Często też nie chodzi o wydarzenie, ale o zmartwienie „co ja zrobię?” lub „jak sobie poradzą pozostali członkowie rodziny?” Pamiętaj jednak, że możesz rozwinąć kilka prostych umiejętności, które pomogą ci zarządzać zmianami w twoim życiu, zarówno w zawodowym jak
i prywatnym.

Proces Radzenia sobie ze zmianą.

Jest mnóstwo dowodów na to, że większość z nas przechodzi przez mniej więcej ten sam proces radzenia sobie ze zmianą, chociaż niektóre etapy mogą trwać dłużej niż inne. Elizabeth Kubler-Ross badała, jak ludzie reagują na wiadomość o śmiertelnej chorobie i opracowała model zwany krzywą przejściową lub zmianą. Badania te wykazały, że ludzie reagują na żałobę i zmiany w życiu zawodowym w ten sam sposób. Model ten pokazuje, że ludzie zaczynają zaprzeczać z dość dużą energią i pewnością siebie, ale ta pewność siebie i energia spadają, gdy czują potrzebę wsparcia, a następnie wpadają w złość i zadają pytania typu „Dlaczego ja?”. Następnie zaczynają badać i akceptować swój stan i nowe możliwości.

Akceptacja tego na co nie masz wpływu.

Jedną z rzeczy, które często mówią ludzie, którzy przyjmują zmiany, jest to, że akceptują rzeczy, których nie mogą zmienić i troszczą się tylko o te rzeczy, które mogą zmienić. Bardzo trudno jest pozbyć się zmartwień, ale nie ma sensu złościć się na coś, na co nie masz wpływu.

Planowanie i realizacja rzeczy, na które masz wpływ.

Zrób plan zmiany tego, co możesz zrobić. Następnym krokiem jest rozważenie problemów i obszarów, którymi możesz zarządzać. Zamiast martwić się o możliwe zmiany, zadaj sobie te dwa pytania:
Czy jest coś realistycznego, co mogę zrobić, aby zmienić szanse na to, co się stanie?
Jeśli tak, co bym zrobił?
Czy jest coś realistycznego, co możesz zrobić, aby efekt był korzystniejszy?

Istotny jest tutaj realizm. Powinny to być czynności, które faktycznie możesz podjąć, aby dokonać zmiany, a nie wyimaginowane działania będące iluzją typu „Skończę szkołę z dyplomem magistra za miesiąc
i będę najlepszym uczniem w historii”

Nim pomyślisz, jak zmienić swój wynik, ważne jest, aby zastanowić się, jak mógłby wyglądać Twój idealny wynik i jakie jest prawdopodobieństwo, że tak się faktycznie stanie.

W momencie podjęcia ostatecznej decyzji o tym, co możesz, a czego nie możesz zmienić zastanów się co zamierzasz z tym zrobić i nade wszystko trzymaj się tego.
Żródło : https://rozwojosobisty.net.pl